عملیات تکمیلی

بعد از اتمام بافت و زنجیره زدن برای پایین آوردن گلیم از روی دار محل برش چله ها را با ماژیک به موازات انتهای کار علامت می زنیم و چله ها را کمی شل می کنیم. از جاهای مختلف محل برش ( ابتدا، انتها و وسط ) به صورت متناوب در دسته های چند تایی شروع به قیچی کردن چله ها می کنیم.این برش چند مرحله ای موجب می شود تا هنگام قطع چله ها به گلیم فشار وارد نشود و از سرکجی و به هم خوردن ابعاد منظم گلیم جلوگیری شود.

بعد از اتمام بافت و قیچی کردن گلیم به صورت متناوب از روی دار تارهای ابتدایی و انتهایی که قدری بلندتر از گلیم بریده شده اند در دسته های چند تایی و به روش های مختلف به هم بسته می شوند.این عمل نه تنها موجب استحکام و جلوگیری از فروپاشی ساده بافی دو طرف گلیم می شود بلکه بر زیبایی گلیم نیز می افزاید. در پایان نیز اقدام به چیدن و گرفتن پرزها و سر نخ های اضافه از پشت و روی گلیم می کنیم.

۵ دیدگاه
 1. هانی گفته:

  با سلام، برای بافت گلیم اگه نخ من خامه باشد چه نوع چله ای استفاده کنم از لحاظ تعداد لا و نمره. آیا نخ های خامه و مرینوس هم از لحاظ ظرافت و چند لا بودن طبقه بندی میشوند.
  و اینکه چه نوع پشمی در گلیم بافی زیباتر است؟ لطفا راهنمایی کنید مرسی

  پاسخ دادن
 2. ریحانه گفته:

  سلام ببخشید برای بریدن فرش باید از یک طرف شروع به چیدن کرد یا ۵ سانت ۵ سانت فاصله انداخت و از وسط و آخر هم چید من منظور شما را نگرفتم .

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code