چله پنبه ای

نخ چله

جله (تار-ارش-تون-تونه-تان-ریشه) : تارهای قالی را تشكیل می دهد كه پایه و اساس فرش ها می باشند و از الیاف مختلفی مانند پشم، پنبه و ابریشم تهیه می شوند، كه این الیاف با توجه به خصوصیات فیزیكی و شیمیایی خود دارای مقاومت های متفاوت می باشند. در مقابل ( حرارت، رطوبت و مواد شیمیایی) تاب زیاد نخ چله موجب افزایش مقاومت و استحكام قالی می شود.

نخ های چله دارای نمره و تعداد لا بوده و هر یك از آنها با توجه به رجشمار قالی انتخاب شده و به كار می رود در گذشته بیشتر از نخ چله پشمی وابریشمی استفاده می شده ولی در حال حاضر بیشتر از نخ پنبه ای برای چله استفاده می شود.

نخ چله مورد مصرف در قاليبافي را از لحاظ قطر و ضخامت با نمره تعيين مي كنند. نمره هاي نخ مورد استفاده در چلة قالي به طور معمول شامل نمره هاي ۴۰،۳۲، ۲۰، ۱۰ است كه براي هر نوع چله كشي متناسب با ريزي و درشتي بافت قالي (رجشمار) چندلاشده و مورد استفاده قرار مي گيرد. بنابراين رجشمار قالي است كه نمره نخ و تعداد لاي نخ تابيده شده را مشخص مي كند. تعداد لاي هاي معمول براي تهيه چلة قالي در نمره هاي بالا عبارتند از ۶لا ، ۷لا ، ۸لا ، ۹لا ، ۱۰لا ، ۱۲لا ، ۱۵لا ، ۱۸لا ، ۲۴لا.

انواع نخ چله عبارتند از:

نخ چله از نوع پنبه اي:  نخ چله از نوع پنبه اي، نخي است كه از الياف غوزك، گياه پنبه به دست مي آيد. اين نوع نخ از طريق كارخانجات پنبه پاك كني و پنبه ريسي به صورت نخ خام و يا نخ تك لا توليد و به بازار عرضه مي گردد. نخ خام (نخ يك لا) مجدداً به صورت دستي يا ماشيني به انواع نخهاي مورد مصرف در قاليبافي تبديل خواهند شد. نخ توليدي به تناسب اينكه براي تهيه چلة قالي و يا ساير موارد مصرفي قاليبافي مورد نياز باشد با مشخصات معين و مناسب توليد مي شود.

نخ چله از نوع ابريشمي :  براي چله كشي قاليهاي ظريف و ريز بافت از نخ ابريشمي استفاده مي كنند. نخ ابريشمي كه از پيلة كرم ابريشم و توسط كارخانجات ابريشم كشي به دست مي آيد، متناسب با رجشمار قالي تهيه شده مورد استفاده قرار مي گيرد. نخ چله ابريشمي داراي ظرافت و لطافت و استحكام زيادي است.

نخ چله از نوع پشمي:  در گذشته به دلايل مختلف از جمله سهولت دسترسي و خاصيت گرمازايي و دوام و استحكام و نبودن امكانات كافي جهت تهيه نخ پنبه اي براي چله از پشم گوسفند استفاده مي كردند امروزه به جاي استفاده از پشم براي تهيه چله به دليل كيفي و آثار بعدي آن در سلامت قالي از نخ پنبه اي استفاده مي شود. مگر در بعضي مناطق ايل نشين و عشاير كه هنوز از نخ پشمي در قالي بافي استفاده مي كنند.

 

۵ دیدگاه

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code