طراحی فرش ( استفاده از نرم افزار )

با ورود کامپیوتر به زندگی بشر تحول عظیمی رخ داد که در تمام زمینه های زندگی اثر شگرف آن دیده میشود.

طراحی فرش نیز از این تکنولوژی بی نصیب نمانده است و امروزه طراحان با استفاده از کامپیوتر ونرم افزارهایی مانند فتوشاپ طوبی، بوریا و…تغییرات شگرفی را در این زمینه به وجود آورده اند.

نرم افزار کار طراحی را که در گذشته پروسه ای طولانی و زمان بر بوده است بسیار آسان و مدرنیزه نموده است . ومیتوان با تمرکز بیشتری آنرا مدیریت کرد.

در این مقاله میخواهیم مختصری در مورد طوبی ، یکی از نرم افزارهای تخصصی طراحی فرش وتابلو فرش که این روزها بسیار مورد استفاده قرار میگیرد صحبت کنیم.

نرم افزار طراحی فرش طوبی نرم افزاری است برای بوجود آوردن طرح فرش ،رنگرزی و بافت که ابزاری را برای تبدیل عکس به طرح فرش به صورت تخصصی در اختیار علاقمندان می گذارد.

این برنامه ، طراحی تابلو فرش ،طراحی فرش سنتی و ماشینی، بافت فرش ، رنگرزی و آماده سازی را برای شما آسان می كند و در كنار برنامه های ویرایش عكس به شما كمك می كند تا نقشه های فرش زیبا بیافرینید و از بافت آنها لذت ببرید . پروژه تولید آن با ساخت برنامه ای ساده توسط آقای پیام گواهی  برای طراحی فرش در سال ۱۳۸۲ شروع شد و در سال ۱۳۸۴ با تكمیل آن در شورای انفورماتیك كشور ثبت گردید .وتا امروز تلاشهای ایشان وتیم نرم افزار همراه در جهت تکمیل امکانات بیشتر برنامه ادامه دارد.

کاهش رنگ

یک عکس معمولی که بوسیله دوربین دیجیتال یا اسکنر وارد رایانه می شود یا از اینترنت پیدا می کنید معمولا دارای تعداد رنگ بسیار زیادی است که این تعداد ممکن است بیش از یک میلیون رنگ باشد ( ۲۵۶*۲۵۶*۲۵۶=۱۶۷۷۷۲۱۶) که مسلما رنگرزی و بافت این تعداد رنگ غیر ممکن است. برای اینکه تعداد رنگ را کاهش دهیم روشهای زیادی وجود دارد که در زیر به آن اشاره شده است اما چه تعداد رنگی برای یک فرش مطلوب است؟

برای یک فرش سنتی زیر پایی معمولا کمتر از ۲۰ رنگ اختصاص می دهند زیرا بافت آنها معمولا از روی نقشه شطرنجی صورت می گیرد و چون ابعاد آنها نیز زیاد است رنگرزی تعداد رنگ بالا ممکن است  مقرون به صرفه نباشد .

برای تابلو فرش و زیرپایی های نفیس می توان تعداد رنگ را تا حدودی بالا برد چون برای بوجود آوردن تنالیته(طیف) رنگ طبیعی هر منطقه از فرش مانند چهره تعداد رنگ بیشتری نیاز است  همچنین وقتی اندازه فرش شما کوچک باشد معمولا باید تعداد رنگ را بالاتر ببرید تا بتوانید جزییات طرح را به درستی نشان دهید.

اما در نظر داشته باشید که تعداد رنگ بالا همیشه نشانه بهتر بودن نیست کما اینکه فرشهای با تعداد رنگ ۱۵۰ رنگ دیده شده که به دلیل طراحی و رنگرزی غیر حرفه ای به فروش نرسیده است و تابلو فرشهای با تعداد رنگ کمتر از ۵۰ رنگ هنوز هم مشتری خود را دارد.علاوه بر این تعداد رنگ بالا معمولا ریسک رنگرزی را بالا می برد و اگر چند رنگ مطابق نمونه رنگرزی نشود ممکن است در قسمتهای حساس فرش لطمه های جبران ناپذیری وارد کند و برای بافنده نیز معمولا بافت تعداد زیادی رنگ دشواریهای زیادی دارد مخصوصا که این تعداد رنگ در همه جای تصویر به صورت پراکنده استفاده شده باشد.

برای فرشهای زیرپایی ساده و گلیم تعداد رنگ از ۵ تا ۱۵ رنگ مطلوب است

برای فرشهای زیر پایی پیچیده تر و مرغوبتر مانند شکارگاه و بوته ای تعداد رنگ بین ۲۰ تا ۷۰ رنگ

برای تابلو فرشهای دارای یک یا دو طیف که از دور یک رنگ به نظر می رسد مانند طرح مادرو کودک تعداد رنگ بین ۲۰ تا ۳۰ رنگ

برای تابلو فرشهای آیات و تلفیقی معمولی که به درستی طراحی شده اند این تعداد بین ۲۰ تا ۵۰ رنگ ی تواند باشد

برای تابلو فرشهای منظره و گل و حیوانات تعداد ۴۰ تا ۸۰ رنگ

و برای چهره و نقاشیهی اروپایی این تعداد می تواند بین ۵۰ تا ۱۵۰ رنگ باشد.

 

در اینجا چند نمونه از ابزارهای طراحی طوبی را معرفی میکنیم :

قلاب رنگ : عملکرد این ابزار مانند قلاب بافت فرش می باشد یعنی برای برداشتن و گذاشتن رنگ از این ابزار استفاده می شود. برای برداشتن از کلیک راست و برای گذاشتن از کلیک چپ استفاده نمائید. رنگ برداشته شده در قسمت رنگ فعال نرم افزار قرار می گیرد.

هنگامی که این گزینه را انتخاب کنید تنظیمات اندازه قلم فوق در نوار ابزار بالا نشان داده می شود.هنگامی که اندازه قلم روی “۱” است، با زدن کلیک راست ابزار روی هر گره ای که باشد رنگ همان گره را برمی دارد.

در صورتی که اندازه قلم بزرگتر از ۱ باشد، قلم میانگینی از رنگ گره هایی که ابزار روی آن قرار دارد را برمیدارد.

قلم طیف ساز یا قلم جادویی : از این ابزار برای کپی گرفتن از قسمتی از یک طرح و بازیابی هوشمند آن در همان طرح  یا طرحی دیگر استفاده می شود. با انتخاب این ابزار، تنظیمات اندازه قلم در نوار ابزار فوقانی ظاهر می شود. یکی از مهمترین مراحل طراحی فرش ساخت طیف میباشد که هر چقدر این این طیف را بهتر بسازید کیفیت طراحی شما بالاتر میرود.

رنگ پاش : عملکرد این ابزار مشابه ابزار قلاب رنگ می باشد با این تفاوت که گذاشتن رنگ در آنبر اساس تشابه رنگ می باشد. بدین منظور که شما روی هر رنگی که کلیک کنید نرم افزار بر اساس ملاک تلرانس رنگپاش رنگ های مشابه آن را پیدا کرده و رنگ مورد نظر شما را با آن ها جایگزین می کند.

در قسمت خروجی شما میتوانید از طرحی که طراحی نموده اید به شکل های مختلف خروجی بگیرید.

* چاپ کارت رنگ

*  چاپ گزارش پالت

*  نقشه سنتی باعدد

*  نقشه شطرنجی

*  نقشه کدبندی شده

*  بافت صوتی فرش

 

 

طراحی فرش (طراحی سنتی)

 

در طراحی سنتی که بر روی کاغذ های شطرنجی انجام میگردد شامل مراحل زیر است:

۱- تعیین نقش:خطوط کلی با مداد رسم میشود

۲- تصویرکشی: جزییات نقش مشخص میگردد.

۳- نقطه گذاری: طرح باید به صورت نقطه آماده گردد که هر نقطه معادل یک گره در فرش است.

۴- رنگ آمیزی: نقش های نقطه گذاری شده رنگ میشوند.

در طراحی سنتی معمولا اشکالی که به کار میرود عبارت اند از : مثلث ، مربع ، مستطیل ، دایره و بیضی.

این اشکال بیشتر قالب موضوع طراحی سنتی هستند.خود این اشکال به شکل های کوچکتر و متنوع تری تقسیم شده ، نقش دقیق تری را در طراحی سنتی ارائه مینمایند و این شکلهای کوچکتر بر اساس زمینه و موقعیتشان در طرح کلی ،نام خاص خود را پیدا میکنند که عبارت از:

۱- حاشیه

۲- متن

حاشیه به قسمتهای کناری فضای طراحی شده گفته میشود که طرح کلی را مانند حصاری (دیوار یاقاب)در برمیگیرد وبر اساس موضوعیت و کاربرد ، تقسیم بندی و طراحی میگردد.

 

 

اشکال حاشیه: الف – مستقیم برای طراحی در کادر “مربع یا مستطیل”

ب – منحنی برای طراحی در کادر ” دایره یا بیضی”

اقسام حاشیه: حاشیه بر دو نوع است:

حاشیه باریک و حاشیه پهن

حاشیه باریک به دو دسنه ساده ونقشدار تقسیم میشود

۱- حاشیه ساده (جدول کشی): این حاشیه به دلیل ساده بودن ،در طراحی سنتی برای رشته های گوناگون صنایع دستی و سنتی کاربرد فراوانی دارد و بر اساس کاربرد در رشته های مختلف نامهای گوناگون دارد.

۲- حاشیه نقش دار ساده: ساده کم کار و پیچیده پرکار

قرینه سازی: قرینه یعنی مثل و مانند،قرینه سازی یعنی شبیه سازی کردن

انواع قرینه سازی:

الف – قرینه سازی انعکاسی(آینه ای)

ب – قرینه سازی انتقالی(سرهم سوار)

ج – قرینه سازی دورانی (چرخشی)

یکی از کاربردهای قرینه سازی در طراحی حاشیه هاست.از آنجایی که حاشیه خود دارای قسمتهای مختلفی است ابتدا با اجزای آن آشنا میشویم.

اجزای حاشیه

حاشیه شامل سه قسمت است:

۱- برگردان: کوچکترین قسمت حاشیه را برگردان گویند

۲- واگیره : از دو برگردان تشکیل میشود که برای اجرای حاشیه باید برگردان را از سمت چپ و یا

راست به صورت آینه ای تکرار کرد.

واگیره

واگیره

۳ – گوشه : از شکسنه شدن حاشیه در اشکال مختلف هندسی زاویه دار به وجود می آید ودارای زاویه هایی با درجات مختلف است.

گوشه

متن : فضای داخل حاشیه را “متن” گویند. اجزای متن عبارتند از :

۱- لچک : به فضاهای مثلثی که در گوشه های متن قرار میگیرد لچک میگویند.لچک دارای حالتهای گوناگونی است : شکل محرابی ، چلیپا ، متقارن

لچک متقارن

 

لچک چلیپا

 

لچک محرابی

 

۲- ترنج و شمسه : ترنج به طرح مرکزی متن که به شکل بیضی یا لوزی “شبیه یکی از مرکبات به نام ترنج “طراحی شده باشد ترنج گفته میشود.

ترنج

شمسه : به طرح مرکزی متن که به شکل دایره باشد و حالتهایی از شعاع خورشید در آن طراحی گردد میگویند.

گاهی اوقات از ترکیب چهار لچک یک ترنج و یا شمسه به وجود می آید.

شمسه

 

۳- سرترنج : به اشکالی که در دو طرف ” بالا و پایین ” ترنج ،طراحی شده و قرار گرفته باشد “سر ترنج” میگویند.بعضی اوقات متن دارای فضای زیاد در جهت طول است از این رو برای ایجاد تناسب و زیبایی و کم کردن فضای خالی  وتقسیم متناسب فضا از سر ترنج استفاده میشود.که اصولا در کارهای بیضی و مستطیل بیشترین استفاده را دارد.

سر ترنج

۴- زمینه : به جایی گفته میشود که متن و حاشیه در آن ترکیب و طراحی میشود. شکل زمینه میتواند یکی از اشکال هندسی ” دایره ،بیضی،مربع،مستطیل،مثلث” ویا ترکیبی از آنها باشد.

زمینه به چهار شکل تکرار ، یک چهارم ،یک دوم ، و یک یکم تقسیم بندی میشود.

 

تخفیف ویژه ایام محرم و صفر

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین

به مناسبت ایام محرم وصفر فرش طوبی تخفیف ویژه ۳۰% برای نخ ونقشه هایی با مضمون عاشورا و محرم و همچنین طراحی های شخصی شما با این مضامین در نظر گرفته است.

طراحی فرش (تاریخچه)

 

آیا تابحال این فکر به ذهنتون رسیده که طرح فرش یا تابلو فرش خونتون رو خودتون طراحی کنید این باعث میشه اولا اون طرح که خودتون دوست دارید داشته باشید ثانیا از پرداختن هزینه های گزاف بابت طراحی اجتناب بشه.

در این نوشته میخوایم شما رو با تاریخچه طراحی ، اصطلاحات طراحی و نرم افزارهای که میتونه به این موضوع کمک کنه و … آشنا کنیم.

طراحی پایه و اساس بسیاری از هنرها مانند هنر نقاشی ، مجمسه سازی ، معماری ،طراحی صنعتی ، صنایع دستی و…بوده است.در واقع طراحی یک وسیله بیان احساسات ،اندیشه ها و ذهنیات هنرمند است آن را به دیگران میشناساند.
برای آموزش طراحی در هر شاخه ای قبل از هرچیز باید خوب نگاه کردن را آموخت.
طراحی نقوش سنتی
ایرانیان از زمان قدیم به جانوران و گیاهان توجه داشته و نقشهای بسیاری از آنها را در آثار خود بکار برده اند.آنچنانکه که این نقوش بر مبنای تفکرات و برداشتهای آیینی شکل گرفته و بسیاری از این نقوش ، به نمادی از اعتقادات آنها بدل شده و با گذشت زمان شاهد بروز وتغییر و تحول در این نقوش هستیم.
در ابتدا شکلهای طبیعی را ساده ترسیم میکردند ولی بعدها این اشکال ،مفاهیم خاصی یافت و با ساده شدن ،هم از طبیعت گرایی دور شد و هم نقش جدیدی را متناسب با شکل و مواد سازنده ی شی پدید آورد، مانند بافته های حصیری و سفال ،پارچه قالی و گلیم و….که نقش آنها ،دارای خطوطی شکسته و گردان میباشد.
بر اساس این تنوع نفوش سنتی را میتوان به ترتیب زیر تقسیم بندی کرد:
– نقوش شکسته:نقوشی که بر اساس شکلهای زاویه دار با خطوط راست ترسیم میشود
– نقوش گردان : این نقوش شامل نقوش اسلیمی و ختایی میشود.

تاریخچه طراحی نقوش سنتی:
نقوشی که بر روی سفالینه های پیشینیان نقش بسته ،بیانگر این واقعیت است که طراحان و هنرمندان کهن به کشیدن نقش های هندسی بر روی اشیا اقدام نموده اند وبه ترسیم خطوط مختلف وترکیب آنها با یکدیگر مبادرت کرده اند.این نقوش مقدمه ای بوده است برای طراحی و تزیین آثار پیچیده تر که بعدها با نقوش و طرحهای طبیعی و متنوع بسط و گسترش یافته است.
شوش در منطقه جنوب غربی ایران ، از جمله مناطقی است که سفالینه های منقوش به طرحهای حیوانی ، هندسی و گیاهی از آن به دست آمده .

تمدن مردم سیلک ،در جلگه مرکزی ایران ، در منطقه کاشان ( هزاره پنجم تا هزاره اول پیش از میلاد ) واقع شده است.آثار سفالینه این منطقه علاوه بر اینکه دارای شکل های خاص و منحصربه فردی میباشند دارای نقوش مختلفی از انسان ، گیاه وخورشید است و ترکیب این نقوش حکایت از نحوه زندگی و تمایلات آنها دارد.
از نظر سیر تاریخی وتحول هنر دوره هخامنشی مجموعه ای انسجام یافته از هنر مادی ،آشوری ،بابلی ،اوراتوئی، یونانی وایلامی است که هخامنشینیان به دلیل تسلط بر همه این سرزمین ها هنر آنهار ا نیز در اختیار گرفته اند و در عین حمایت از هنرمندان این اقوام بر ایجاد وحدت در این آثار نیز سعی داشته اند.از این رو با ساختن اماکن وقصرهایی بزرگ از روش وتجربیات آنها برای تزیین بناهایی چون پاسارگاد ،قصر زمستانی شوش وتخت جمشید استفاده کرده اند.
تخت جمشید گنینه بزرگ هنر هخامنشی است وجز برجسته تریت آثاری است که از این دولت باقی مانده است.
حجاری های تخت جمشید شامل نقوش انسانی ، حیوانی ، و گیاهی است که نقوش گیاهی آن شامل گل دوازده پر (رزت) ونیلوفر آبی ودرخت سرو است.نقوش حیوانی و انسانی جنبه تزیینی دارد و برای تعیین فواصل حواشی وردیف بندی طرح به کار رفته است.در این میان پلکان آپادانا نمونه کامل این نقوش است که در هنر دوره های بعدی نیز تاثیر گذاشته است.
ازفرشهای دوره هخامنشی دوقطعه در دامنه کوههای آلتایی منطقه پازیریک به دست آمده که نحوه طراحی وبافت فرش ر ادر این دوران نشان میدهد.یکی از این فرشها به قالی پازیریک مشهور است که به شکل مربع و دارای یک متن و ۵ حاشیه متداخل است.
طرح حاشیه ومتن این قالی در فرشهای دوره های بعدی تکرار شده و مورده استفاده فراوان قرار گرفته و جز اصول طراحی نقوش سنتی درآمده است

فرش دیگر به چهار مربع تقسیم شده است.هر مربع حاشیه ای دارد که با اشکال مثلث تزیین شده است و در درون ان ، دو ملکه روبه روی یکدیگر ایستاده اند و میان آنها یک بخوردان وجود دارد ودر پشت سر هر ملکه ، بانویی خدمتگزار قرار گرفته است..چهار مربع قرینه با زمینه تیره وروشن و نقوش انسانی به صورت قرینه در هر مربع ومحتویات هر مربع با مربع دیگر قرینه است.
ویژگی های نقوش گیاهی در دوره ساسانی :

– نقوش گیاهی پرکننده فضاهای خالی و میانی نقوش انسانی و حیوانی است.
– تنوع اندکی در نقوش گیاهی دیده می شود
– از نقوش گیاهی در حواشی طرحها استفاده میشود
– شیوه تکرار و قرینه سازی در نقوش گیاهی کاربرد دارد.
– نقوش گیاهی قوس دار ودورانی ، کاربرد دارد

با ظهور اسلام اگرچه هنر ساسانی شکل گرفت ولی هتر اسلامی نیز همراه و به موازات آن ، متاثر از هنر ساسانی شکل گرفت.

ویژگی های نقوش و طرحهای دوره اسلامی از ابتدا تا پایان دوره سلجوقی :
– کاربرد وسیع طراحی خطوط کوفی متنوع و تزپرکیب خط کوفی با نقوش اسلیمی و طراحی خطوط متنوع کوفی بر اساس نقش مایه های اسلیمی
– فشردگی و پیچیدگی طرحها
– تزیین فضاهای خالی نقوش اسلیمی با نقوش هندسی

ویژگی های طراحی نقوش د ردوره ایلخانان و تیموریان

– استفاده از نقوش گیاهی (ختایی) در طراحی نقوش وآثار هنری
– استفاده از ابرچینی ونقوش حیوانی عجیب مانند اژدها وسیمرغ
– تقسیم زمینه کار به حاشیه و متن و طراحی داخل متن با لچک و ترنج (شمسه)
– طراحی و اجرای نقوش هندسی و گرهها در ابعاد بزرگ واستفاده از نقوش اسلیمی وختایی در فضاهای میانی نقوش

دوره صفوی اوج استفاده از نقوش در هنر فرش ،پارچه و فلز است.
ویژگی های نقوش سنتی در دوره صفویه:
– بزرگی قوسهای اسلیمی و ختایی در عین ظرافت و رعایت تناسبات
– ترکیب اسلیمی و ختایی در یکدیگر
در دوره معاصر ،طراحی در هنرهای سنتی و مخصوصا صنایع دستی کاربرد وسیعی دارد و هنرمندان در شهرهای بزرگ مانند تهران، اصفهان،مشهد،شیراز
،کرمان ،تبریز و…مشغول فعالیت هستند.

حضور فرش طوبی در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی فرش دستبافت

تیم نرم افزاری طوبی این افتخار را داشت که امسال در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی فرش دستبافت تهران حضور فعال داشته باشد.

ضمن تشکر از تمامی عزیزان و مشتریان گرامی که در این نمایشگاه از غرفه دیدن کردند امید است که با شرکت هرچه بیشتر شما هنرمندان عزیز در این نمایشگاه ها ضمن بزرگداشت هنرملی،  فرش طوبی را نیز از پیشنهادات سازنده بهره مند فرمایید.

با تشکر از مرکز ملی فرش ایران با ریاست جناب آقای حمید کارگر و سایر همکاران ایشان که در برگزاری نمایشگاه ما را یاری نمودند.

 

جناب آقای گواهی،از بخش پشتیبانی نرم افزار طوبی ، به همراه دوستان در اتحادیه و خوشه فرش مشهد

 

جناب آقای گواهی و جناب آقای کارگر ریاست محترم مرکز ملی فرش ایران

نخ و نقشه

مدیریت آقای نظیفی
تلفن ۰۵۱۳۵۰۹۸۱۱۷
فکس
همراه ۰۹۳۶۵۹۸۳۰۹۷
سایت http://store.carpetmaster.ir/110-file
کانال تلگرام https://t.me/toobanakhonaghshe
استان خراسان رضوی
شهر مشهد
آدرس پارک علم و فن آوری خراسان – ساختمان مرکزی – واحد ۴۰۸
نقشه صوتی همراه نخ و نقشه به صورت رایگان

توضیح:

این شرکت به پشتوانه گروهی از همکاران در شرکت فرش طوبی در جهت ارائه خدمات نخ و نقشه و همچنین تضمین کیفیت این محصولات، اقدام به تولید و فروش نخ و نقشه به صورت با کیفیت و مطمئن از طریق فروشگاه آنلاین کرده است تا  شما را در جهت سهولت هر چه بیشتر تهیه محصولات یاری کند . به این وسیله خریدار در جریان تمام مراحل تایید پرداخت ، تولید ، بسته بندی و ارسال محصولات درخواستی خود قرارخواهد گرفت.

این فروشگاه اطلاعات جامع و کاملی از قبیل : طرح نقشه،  امکان جستجو ، قیمت، روش ارسال، امکان خرید آنلاین و مواردی دیگر در اختیار شما قرار خواهد داد.

 

 

در صورت هرگونه مغایرت در اطلاعات بالا یا اعتراض و یا رضایت در مورد عملکرد این شرکت ما را از نظرات خود مطلع کنید.

 

 

.

.